Mowa ciała drogowskazem sukcesu

Obraz Ramon Casas "Madeleine"

Obraz Ramon Casas „Madeleine”

Mowa ciała jest czymś co odsłania naszą prawdziwą osobowość, co potrafi nas zdradzić w wielu sytuacjach i nadać sprzeczności w tym co komunikujemy werbalnie, czyli słowem. Ponieważ ciało wyraża nasze samopoczucie i prawdziwe uczucia, chcąc być odbierani np. jako pewni siebie, zdecydowani czy jako ludzie sukcesu powinniśmy się tak czuć, ale również znać podstawowe zasady mowy ciała.

Powodami zgłębiania wiedzy o tej dziedzinie są głównie:

1) Chęć  zrozumienia lepiej siebie i innych,

2) potrzeba porozumiewania się bez zakłóceń. Jesteśmy tym bardziej odbierani pozytywnie, im bardziej potrafimy harmonijnie, czyli bez sprzeczności komunikować to, co chcemy przekazać przy pomocy słów i mowy ciała,

3) poprzez komunikację niewerbalną wywieramy wpływ na innych, również na siebie- oznacza to, że odbiorcami naszego zachowania są nie tylko inni ale również my sami- zaczynamy nabierać pewności siebie nie tylko na zewnątrz, ale również w naszym przekonaniu.

Chcąc nabyć takich umiejętności można np. obserwować grę aktorską w TV, w naszych ulubionych serialach czy filmach. Patrząc na osobę wyrażającą emocje starajmy się zwrócić uwagę na to co jest charakterystycznego w ich mowie ciała i co czują. Pamiętajmy, że im bardziej uczymy się mowy ciała innych, tym bardziej rozumiemy siebie i na odwrót, kiedy studiujemy siebie uczymy się rozumienia mowy ciała potencjalnych rozmówców. Dzięki temu możemy np. przejrzeć dobre lub złe intencje, przyjaciela lub wroga, taka wiedza daje nam poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

Oczywistym jest, że nie wolno oceniać innych tylko po pozorach, jest to nasz zły nawyk i wiele sytuacji życiowych uległo  rozpadowi przez błędną ocenę, dlatego powinniśmy być z nią ostrożni, jednakże jest to silniejsze od nas ze względu na fakt, iż język niewerbalny poznaliśmy przed werbalnym. Już niemowlęta posługują się mową ciała, dopiero z czasem uczą się języka. Dla zwierząt mowa ciała jest podstawowym środkiem komunikacji. Gdy brakuje nam informacji na temat drugiej osoby zaczynamy oceniać, ocena również występuje już przy samym poznaniu i są to migawki, które budują przekonanie, że dana osoba jest np. „tą z którą nie warto zadzierać” albo „nie jest ciekawa” są to dane zebrane przez nasze receptory, które obrobione i przekazane do naszej podświadomości potrafią determinować nasze podejście do tej osoby. Dlatego mowa ciała jest taka ważna. Każdy chce być traktowany „na poważnie” i z szacunkiem. Nie ma nic gorszego niż niezamierzone wywoływanie śmiechu, czujemy wtedy, że nasi odbiorcy nie traktują nas na serio, siada nam samoocena, nasze ciało to wyraża i koło się zamyka.

Musimy zasygnalizować, że jesteśmy ludźmi, z którymi trzeba się będzie liczyć, w innym wypadku zostaniemy uznani za słabeuszy nie odgrywającymi konkretniejszej roli w społeczeństwie. Sama świadomość, że błahe z pozoru gesty mogą spowodować, po części, odebranie osobie powagi i poniekąd szacunku w oczach innych, nawet dobrych znajomych, pozwala zrozumieć jak ważna jest komunikacja niewerbalna. Ludzie podświadomie konwertują obrazy dostosowując swoje podejście do postaw.

Czym zatem jest sukces?

Definicji jest sporo, więc uznajmy sukces jako coś co nam się udało w życiu, w sposób zamierzony lub nie. Może to być postawienie się szefowi, awans, znalezienie więcej czasu dla rodziny, czy spacer z wymarzoną dziewczyną/ chłopakiem.

Co ciekawe osoby będące uznawane za ludzi sukcesu, pewnych siebie są chętniej zapraszanych do towarzystwa. lubimy otaczać się takimi osobami, traktując ich poniekąd jak inspirację czy wyznacznik naszego sukcesu.

Jeżeli jesteś osobą, która chce osiągnąć sukces musisz być tak odbierany, jeżeli chcesz być tak odbierany, musisz się tak czuć.

Zadaj sobie w takim razie pytanie: „jakie chciałbym/chciałabym sprawiać wrażenie?”

Ucząc się mowy ciała warto pamiętać aby nie robić tego przed lustrem, gdyż efekty będą sztuczne, najlepiej uczyć się siebie i swojego ciała poprzez obserwacje i doświadczanie reakcji w różnych sytuacjach.

Podstawowymi wskaźnikami sygnalizującymi innym „wyższość” m.in. są wyrazistość ruchu ust pozycja głowy i ramion.

Głowa na karku..

Osoba pewna siebie jest wyprostowana, trzyma uniesioną wysoko głowę, taka postawa jest postawą zwycięzcy. Nie spinamy mięśni, wyglądamy wtedy jakbyśmy byli zestresowani, lekko poza kontrolą.. Chcąc uniknąć takiego wizerunku starajmy się trzymać głowę prosto bez względu na to czy siedzimy, czy też stoimy.

Charyzmatyczny mówca..

Postawę zwycięzcy charakteryzuje również wyrazistość mowy, im większa ruchliwość ust, tym większa dynamika mówienia i ekspresja tego co przekazujemy. Uwalniamy wtedy energię, która kryje się za słowami i sprawiamy wrażenie osób pewnych tego co mówimy.

Lepiej słuchaj, bo nie będę się powtarzać..

Tekst znany nam z niejednego filmu akcji, zazwyczaj wypowiadany przez silne charaktery, twardzieli, którzy jednym skinieniem palca potrafili roznieść pół tuzina osiłków. Nie bez kozery silne osoby mówią raz a dobrze. Zaznaczając to co istotne zaczynamy oddziaływać na innych. Osoby z otoczenia zaczynają rozumieć, że nie owijamy w bawełnę, a słowa wypowiadane z naszych ust się nie powtórzą i albo wykorzystają tą szansę i wysłuchają, albo ją stracą.

Pamiętajmy, że za oszczędnością języka, mimiki i gestykulacji stoi człowiek uznany za charyzmatycznego, człowiek opanowany, który kontroluje sytuację, szanujący czas innych. Gwarantuję, że w połączeniu z pozostałymi radami każdy skorzysta z opcji nr 1. Niestety efekt nie będzie uzyskany, w sytuacji gdy nie będziemy tego „czuli”. Wkładajmy serce w to co sobą prezentujemy, inaczej możemy uzyskać odwrotny efekt.

Luzik..

Jak już wyżej zostało to nadgryzione. Ludzie, którzy są spięci wydają się mniej atrakcyjni dla innych. Osoby będące rozluźnione potrafią wygrywać w oczach innych z frustratami. Napinanie mięśni powoduje wiele negatywnych odczuć w wyglądzie, mowie, gestach. Rozluźnione ciało obrazuje kogoś kto wykonuje w sposób rzetelny swoje zadania, kogoś opanowanego o silnym charakterze. Osoby spięte wyglądają na sfrustrowane, przepełnione lękiem, nieradzące sobie z zadaniami, małostkowe, nie mówiąc już o zmianie w głosie w sytuacji spięcia ciała, co potęguje podważony autorytet. Chyba nikt nie chce uchodzić za taką osobę.

Iść, ciągle iść w stronę..

Każda sytuacja jest obserwowana przez innych, również to jak chodzimy. Małe kroki, zgarbiona sylwetka, opuszczona głowa i ręce w kieszeni świadczą o złym samopoczuciu. Osoby chodzące w ten sposób wyglądają jakby miały nad sobą chmurę deszczową, mało kto chciałby zainteresować się kimś, kto wygląda jakby zarażał chandrą, stresem, czy zdenerwowaniem.

Unieśmy głowę do  góry, złapmy powietrze w pierś, wyprostujmy plecy, róbmy większe kroki( nie duże, nie małe warto jest przećwiczyć odpowiedni kąt chodzenia z kimś kto nas poobserwuje) i wymachujmy swobodnie rękoma w kierunku, w którym zmierzamy. Tak idąc wyglądamy jakbyśmy szli po nagrodę albo już ją odebrali.

Stopy podczas chodzenia mogą być skierowane lekko na boki. Kobiety, które balansują stopami „jak po linie” wyglądają erotycznie dla mężczyzn. Same stopy podczas stania powinny przylegać do ziemi, lekko rozstawione nogi nadadzą wyglądowi luzu. Dzięki takiej postawie będziemy uchodzić za niezłomnych realistów.

Jak widzimy nawet najmniej znacząca dla nas postawa potrafi być naszą drabiną do nieba lub gwoździem do trumny. Warto więc przestudiować tą tematykę i poćwiczyć z zaufaną osobą, nie przed lustrem, abyśmy wyglądali naturalnie, a nie komicznie. Pamiętajmy też, że studiując pewność siebie na zewnątrz, zaczynamy wierzyć w siebie od wewnątrz, jest to świetna nauka siebie i początek świetnej przyjaźni ze sobą.

Tekst powstał w oparciu o książkę „Mowa ciała kluczem do sukcesu” autorstwa Alfreda Bielacha.

Wpis przydatny? Zostaw komentarz.

Pozdrawiam M.P.S

 

1 comments

  1. Damian · 26 kwietnia, 2016

    Witam. Uważam że wpisy są bardzo ciekawe i bardzo trafnie opisują sytuacje przedstawiane i w dodatku można to szybko przyswoić i zmienić coś w swoim życiu

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz